علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ بیست و دو/شهریور

بررسی رایج ترین علائم خرابی کارت گرافیک در نمایندگی لپ تاپ کرج

نقش کارت گرافیک در لپ تاپ

کارت گرافیک از پردازنده های اصلی لپ تاپ است که با نام GPU هم شناخته می شود. این قطعه تمامی اطلاعات مربوط به هر آن چیزی که در دسته ی نمایش از طریق صفحه ی نمایشگر قرار می گیرد را دریافت کرده و پس از پردازش آن ها، فایل های آماده ی نمایش را به ال ای دی یا ال سی دی لپ تاپ منتقل می کند. سپس لپ تاپ می تواند فایل های تصویری را به اجرا در آورد. 
از این رو می توان فهمید که کارت گرافیک چه نقش پررنگی در عملکرد سیستم دارد. اگر کارت گرافیک لپ تاپ خراب و یا از کار افتاده شود، دیگر نمی توان تصاویر و ویدیو ها رادر صفحه نمایش تماشا کرد. در برخی مواقع نیز، کارت گرافیک لپ تاپ کامل از کار نیفتاده اما تصویر سیستم با اختلالات زیادی همراه است که کار با لپ تاپ را برای کاربر آزاردهنده می کند. 
به همین علت، بهتر است پیش از اینکه کارت گرافیک لپ تاپ شما خراب شود، نگهداری صحیح و اصولی از آن را در اولویت قرار دهید. چراکه در خرابی کارت گرافیک علاوه بر اینکه نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی است، مراحل تعمیر آن بسیار سخت و پیچیده می باشد.
تعویض کارت گرافیک لپ تاپ نیز هزینه های زیادی در پی دارد. به صرفه ترین کاری که می توانید برای طول عمر بالا و عملکرد صحیح و طولانی کارت گرافیک لپ تاپ خود انجام دهید، این است که پیش از بروز نشانه های خرابی، مراقبت کافی از کارت گرافیک و دیگر بخش های لپ تاپ خود را داشته باشید. در ادامه ی این مطلب، کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج، راهکار های پیشگیری از خرابی کارت گرافیک لپ تاپ، به همراه رایج ترین علامت های بروز این مشکل را بیان کرده اند.

راهکار های پیشگیری از خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

خرابی کارت گرافیک می تواند مشکلات زیادی هنگام کار با سیستم ایجاد کند. گاهی اوقات مشکلاتی که در تصویر لپ تاپ به علت خرابی کارت گرافیک پدید می آید، آنقدر آزار دهنده است که نمی توان با وجود آن ها، از لپ تاپ استفاده کرد. در برخی مواقع ممکن است کاربران در حال اجرای یک نرم افزار تخصصی و انجام کار های گرافیکی باشند که در صورت وجود مشکلات تصویری در امور آن ها اختلال ایجاد شود. 
از کار افتادگی کارت گرافیک، عدم نمایش تصویر در لپ تاپ را به همراه دارد. چراکه در این وضعیت تمامی فایل ها و اجزای مختلف نرم افزاری باید توسط پردازنده پردازش شده و سپس به اجرا در آیند که کارت گرافیک لپ تاپ نمی تواند این کار را انجام دهد. 
در نتیجه، هیچ یک از فایل ها و اطلاعات سیستم قابل نمایش و اجرا نیستند. اگر لپ تاپ تصویر نداشته باشد، نمی توان با قسمت های مختلف نرم افزاری ارتباط برقرار کرد و در نهایت، استفاده از سیستم امکان پذیر نخواهد بود. در این وضعیت اگر کارت گرافیک قابل تعمیر باشد، می توانید برای تعمیر بخش های آسیب دیده اقدام کنید. 
چنانچه کارت گرافیک لپ تاپ شما پس از خرابی قابل ترمیم نباشد، باید آن را تعویض کنید. از آنجایی که کارت گرافیک از مهمترین اجزای سخت افزاری لپ تاپ است، تعویض آن می تواند هزینه های زیادی داشته باشد. پس بهترین کار این است که از خرابی آن جلوگیری کنید. 
راهکار های زیادی در مورد افزایش طول عمر کارت گرافیک و دیگر قطعات سخت افزاری لپ تاپ وجود دارد که در این مطلب چند مورد از موثر ترین آن ها را برای شما بیان کرده ایم. رعایت به موقع و صحیح این نکات، کمک می کند پس از گذشت چندین سال از عملکرد لپ تاپ خود، کمترین آسیب های ممکن را در آن شاهد باشید و بتوانید با افزایش طول عمر این دستگاه، استفاده ی بیشتر و مفید تری از آن داشته باشید. 
اولین نکته ای که باید در مورد کارت گرافیک لپ تاپ خود در نظر داشته باشید، تعادل دمای لپ تاپ است. گرما برای قسمت سخت افزاری لپ تاپ مضر است. کارشناسان توصیه دارند تا جای ممکن، لپ تاپ خود را از حرارت دور کنید. گرافیک هم مانند سایر قطعات لپ تاپ در مقابل گرما آسیب پذیر است. 
داغ شدن لپ تاپ می تواند در مدت کوتاه هم به پردازنده ی گرافیکی سیستم آسیب وارد کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید، این است که به هر طریقی که شده از داغ شدن لپ تاپ خود جلوگیری نمایید. استفاده از یک فن اختصاصی، می تواند در خنک کردن سیستم بسیار موثر ظاهر شود. 
البته در داخل بدنه ی لپ تاپ فن های کوچکی قرار داده شده است که از داغ شدن سیستم جلوگیری کند. اما معمولا فن هایی که داخل بدنه ی لپ تاپ کار گذاشته می شوند، بسیار کوچک بوده و از این رو قدرت کافی برای خنک کردن سیستم را ندارند. به همین دلیل، استفاده از فن های مجزا برای تعادل دمای سیستم لازم است. 
پایه کول پد، علاوه بر اینکه یک سطح مناسب برای قرار دادن لپ تاپ محسوب می شود، می تواند گرمای زیادی را کنترل کرده و دمای سیستم را کاهش دهد. پیشنهاد کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج، این است که برای پیشگیری از خرابی کارت گرافیک لپ تاپ خود، استفاده از کول پد را جدی بگیرید. 
دیگر موضوعی که می تواند باعث خرابی بسیاری از قسمت های سخت افزاری و یا تضعیف عملکرد آن ها شود، عدم سرویس مرتب لپ تاپ است. معمولا پس از گذشت چند ماه از استفاده ی لپ تاپ، گرد و خاک و آشغال های ریز زیادی از طریق راه های ورودی به سیستم نفوذ کرده و در صورت عدم پاکسازی، بر روی هم انباشته می شوند.
انباشتگی آلودگی در بخش های سخت افزاری، می تواند خرابی آن ها و یا از بین رفتن اتصالات مهم لپ تاپ را در پی داشته باشد. خرابی کارت گرافیک نیز یکی از عواقب مخرب آلوده شدن قسمت های داخلی لپ تاپ است. برای پاکسازی آلودگی های داخل بدنه ی لپ تاپ، باید دستگاه خود را به مراکز تعمیرات ببرید. 
چراکه باز کردن قاب لپ تاپ و تمیز کردن اتصالات و درز میان قطعات آن، همگی اموری حساس بوده که باید به صورت حرفه ای توسط یک متخصص کاربلد انجام شود. همچنین انجام این کار ها نیازمند ابزار تخصصی است که نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج از تمامی این امکانات برخوردار است. شما می توانید هر چند ماه یک بار، برای سرویس اصولی لپ تاپ خود، به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج مراجعه کنید. 

علائم رایج خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

همانطور که در قسمت های قبلی این مطلب مطالعه کردید، کارت گرافیک نقش مهمی در سیستم نمایشی لپ تاپ دارد. به طوری که اگر این قطعه از کار بیفتد، دیگر نمی توان هیچ تصویری در صفحه نمایش اجرا کرد. از آنجایی که عملکرد کارت گرافیک در امور نمایشی رایانه موثر لست، خرابی آن نیز می تواند اختلالات فراوانی در نمایش تصاویر و دیگر جلوه های بصری ایجاد کند. 
اگر علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ را از پیش بشناسید، در صورت مشاهده ی آن ها متوجه مشکل لپ تاپ خود شده و سریع تر برای رفع آن اقدام می کنید. هرچه خرابی موجود در بخش های سخت افزاری زودتر برطرف شود، مقدار آسیب وارد شده کمتر خواهد بود. در ادامه، اصلی ترین نشانه های خرابی و آسیب دیدگی کارت گرافیک بیان شده است. 
علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ:
1)تصویر نداشتن لپ تاپ
2)بهم ریختگی تصاویر و رنگ ها
3)چهارخانه و یا شطرنجی شدن تصاویر
4)نمایش مکرر پیغام صفحه ی آبی
5)نمایش خطوطی موازی به صورت افقی یا عمودی بر روی تصویر
6)هنگ کردن سیستم هنگام اجرای نرم افزار های گرافیکی

نظرات

نگین مقدم پاسخ
22/01/1401

از پردازنده های مهم لپ تاپ که به نام GPU شناخته می شود کارت گرافیک است .

توحید پاسخ
22/01/1401

کارت گرافیک نقش مهم وحیاتی در عملکرد سیستم دارد ومی تواند فایل های تصویری را به اجرا در بیارد.

حامد عامری پاسخ
22/01/1401

کارت گرافیک از مهم ترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ است که نقش مهمی رادارا است

علی اکبری پاسخ
22/01/1401

یکی از رایج ترین عوامل خرابی کارت گرافیک افزایش دما وداغ شدن بیش از حد لپ تاپ است که بهتر است حتما از کول پد استفاده نمایید

ملینا دهقان پاسخ
22/01/1401

از رایج ترین علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ نداشتن تصویر وصفحه ابی وهنگ کردن سیستم وبهم ریختگی تصاویر می باشد.

نظر خود را اضافه کنید