علل خرابی اسپیکر لپ تاپ شانزده/مرداد

بررسی اصلی ترین علل خرابی اسپیکر در نمایندگی کرج

خرابی اسپیکر لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران برند های مختلف لپ تاپ با آن مواجه شوند، خرابی و از کار افتادگی اسپیکر است. اسپیکر مهمترین بخش سیستم صوتی لپ تاپ بوده و وظیفه دارد صدا های مورد نظر سیستم را پخش کند. البته اسپیکر تنها به پخش صوت ها می پردازد و مرحله ی قبل از آن یعنی خواندن اطلاعات صوتی و تبدیل آن به صدا، توسط کارت صدا انجام می شود. 
نرم افزار صدا نیز امور نرم افزاری این کار را انجام می دهد و با همکاری این سه عضو، کاربر می تواند ویدیو ها و فیلم و سریال مورد نظر خود را همراه با صدا تماشا نماید و یا به موسیقی و دیگر فایل های صوتی گوش دهد. به همین جهت، اسپیکر اهمیت ویژه ای برای کاربران لپ تاپ دارد. 
به ویژه افرادی که با لپ تاپ خود به انجام کار های ساده ای همچون تماشای فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی و... می پردازند. خرابی اسپیکر باعث می شود شما نتوانید فایل های صوتی مورد نظر خود را با همان کیفیت سابق پخش کنید. در برخی مواقع، کاربران پس از خرابی اسپیکر لپ تاپ خود، شاهد پخش شدن صدا های عجیب و غریب و غیر معمولی از اسپیکر هستند. 
معمولا اسپیکر در این حالت هنگام پخش فایل های صوتی خش خش می کند و یا صداهای غیر طبیعی دیگری از آن منتشر می شود. گاهی نیز، خرابی اسپیکر با عدم پخش صدا و یا ضعیف شدن صدای پخش شده همراه است. در هر صورت، اسپیکر معیوب باید توسط یک کارشناس مورد بررسی قرار گیرد تا مشکل اصلی و راه رفع آن مشخص شود. با مطالعه ی ادامه ی این مطلب، می توانید از مهمترین علل خرابی اسپیکر و علائم رایج آن آگاهی یابید.

علل اصلی خرابی اسپیکر لپ تاپ

خرابی اسپیکر دلایل مختلفی دارد که می تواند نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. از این رو، نمی توان تنها با یک نگاه ساده و بررسی کوچک مشکل آن را متوجه شد. اگر پس از بررسی غیر اصولی به تعمیر اسپیکر لپ تاپ دست بزنید، ممکن است علاوه بر عدم رفع مشکل، آسیب به قسمت های دیگر نیز سرایت پیدا کند و گسترده تر شود.
آسیب های فیزیکی لپ تاپ معمولا بر اثر آبخوردگی، وارد شدن آلودگی و انباشتگی حجم عظیمی از آشغال و گرد و خاک، وارد شدن ضربه و فشار زیاد و... ایجاد می شوند. البته ممکن است عدم پخش صدا و کاهش کیفیت آن، به دلیل اختلالات نرم افزاری نیز رخ دهد. در ادامه ی این مطلب، دو مورد از علل اصلی خرابی اسپیکر به همراه نشانه های آن و همچنین راهکار های پیشگیری و رفع مشکل بیان شده است. 

آبخوردگی اسپیکر لپ تاپ 

رطوبت، یک عامل بسیار خطرناک برای قطعات الکترونیکی محسوب می شود. به همین علت است که کارشناسان همیشه توصیه ی ویژه ای به نگهداری لپ تاپ و سایر دستگاه های دیجیتال در مقابل رطوبت دارند. مایعات می توانند مدار های الکتریکی را به طور کامل از بین ببرند. 
معمولا مشکلاتی که در اثر آبخوردگی لپ تاپ برای این دستگاه به وجود می آیند، قابل رفع نیستند. نفوذ مایعات به بخش های داخلی لپ تاپ، باعث می شود مدار های اصلی، کارت گرافیک، کیبورد، ال سی دی و... از کار بیفتند. اسپیکر نیز با برق کار می کند و پس از آبخوردگی دچار خرابی خواهد شد. 
طبق موارد گزارش شده، خرابی های مربوط به اسپیکر آبخورده آنقدر زیاد است که معمولا نمی توان آن را رفع کرد و اسپیکر دیگر با هیچ روشی قادر به پخش صدا نخواهد بود. به همین دلیل، بهتر است که با مراقبت از اسپیکر لپ تاپ خود از آبخوردگی و آسیب دیدگی آن در اثر این مشکل جلوگیری کنید. 

وارد شدن ضربه به اسپیکر لپ تاپ

دیگر موردی که می تواند خرابی اسپیکر را در پی داشته باشد، وارد شدن ضربه به این قطعه است. البته اسپیکر در قسمت های داخلی لپ تاپ قرار داشته و معمولا ضربه ی مستقیم به آن وارد نمی شود. اما ممکن است با ضرب دیدگی سطوح بیرونی، ضربه به بخش های داخلی لپ تاپ ازجمله اسپیکر سرایت کند و باعث آسیب دیدگی آن شود. 
این مشکل هنگامی پدید می آید که ضربه ی وارد شده شدت زیادی داشته باشد. وارد شدن ضربات محکم به این بخش، باعث شکستگی اسپیکر لپ تاپ می شود. پس از ضربه خوردن لپ تاپ، ممکن است صدای اسپیکر تغییر کند. این تغییر با افت کیفیت صدا و شنیده شدن صدا های مزاحم همراه است. 
معمولا صدای اسپیکر در این شرایط به گونه ای بوده که انگار چیزی در داخل آن گیر کرده است. البته تا وقتی که تک تک اجزای صوتی سیستم مورد بررسی قرار نگیرند، نمی توان گفت مشکل عدم پخش صدا به چه علت است. 

علائم خرابی اسپیکر لپ تاپ

خرابی اسپیکر باعث می شود این قطعه نتواند به انجام صحیح وظیفه ی خود بپردازد. در واقع، هر صدایی که از لپ تاپ پخش می شود، وظیفه ی انتشار آن بر عهده ی اسپیکر است. در نتیجه اگر این قطعه خراب شود، صدا با کیفیت پایین تری پخش شده و یا صدا های مزاحمی هنگام پخش فایل های صوتی به گوش می رسند. 
ممکن است شاهد کم شدن بی دلیل صدا از سوی اسپیکر لپ تاپ خود و یا قطع و وصل شدن بی دلیل آن باشید. گاهی نیز هیچ صدایی از لپ تاپ پخش نمی شود. در این مواقع به احتمال اسپیکر آسیب دیدگی شدیدی دارد و به همین علت از کار افتاده و نمی تواند عملکرد خود را همانند سابق ادامه دهد. 

تعمیر و تعویض اسپیکر لپ تاپ در نمایندگی لپ تاپ کرج

در جهت بررسی و عیب یابی تخصصی لپ تاپ خود برای تشخیص مشکل مربوطه و رفع آن با نوین ترین شیوه های روز دنیا، می توانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج مراجعه نمایید. این مرکز دارای کارشناسان حرفه ای بوده که می توانند با به کار گیری تجهیزات تخصصی، بهترین خدمات را در زمینه ی تعمیر و تعویض اسپیکر ارائه نمایند. 
علاوه بر اسپیکر، بررسی و عیب یابی دیگر قطعات سخت افزاری نیز توسط نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج صورت گرفته و در جهت برطرف ساختن مشکل آن اقدام می شود. شما می توانید برای تعمیر و تعویض قسمت های مختلف لپ تاپ خود و همچنین رفع اختلالات نرم افزاری، به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج مراجعه نمایید.

نظرات

حسن جمالی پاسخ
22/01/1401

اسپیکر لپ تاپ از بخش های مهم صوتی است که توسط کارت صوتی اطلاعات صوتی را تبدیل به صدا می کند.

حسین پاسخ
22/01/1401

از نشانه های خرابی اسپیکر شنیدن صدای خش خش از بلندگوها یا عدم شنیدن صدا می باشد.

نسترن لطفی پاسخ
22/01/1401

خرابی اسپیکر ممکن است مربوط به نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد که البته اول باید از نظر نرم افزاری چک شود.

امیدپرویزی پاسخ
22/01/1401

از عوامل خرابی اسپیکر لپ تاپ وارد شدن ضربه وفشار و ریختن مایعات می باشد

جواد پاسخ
22/01/1401

رطوبت و یا ریختن مایعات از عوامل مهم خرابی نه تنها قطعات الکترونیکی حتی اسپیکر می باشد

نظر خود را اضافه کنید