علل عمده خرابی هارد لپ تاپ پنج/اردیبهشت

بررسی علل اصلی خرابی هارد لپ تاپ در نمایندگی کرج

بررسی نقش و عملکرد هارد لپ تاپ

هارد از قطعات مهم لپ تاپ به شما رفته که وظیفه کلی آن نگهداری و ذخیره اطلاعات مورد نیاز کاربر است. از آنجایی که بخش زیادی از اهمیت سیستم را اطلاعات داخل آن فرا می گیرد، هارد نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. در گذشته هارد های مکانیکی در انواع لپ تاپ و کامپیوتر به کار رفته که عملکردی کند تر از هاردهای ssd امروزه دارد. 
هارد های نسل جدید به صورت مغناطیسی عمل کرده و از این رو سرعت آنها نسبت به هارد های قدیمی بسیار بیشتر است. به همین دلیل امروزه در اکثر لپ تاپ ها از هارد اس اس دی استفاده شده و حتی این قابلیت برای لپ تاپ های قدیمی نیز در نظر گرفته شده است. در واقع شما می توانید به راحتی با مراجعه به مراکز تعمیرات هارد قدیمی لپ تاپ خود را با یک هارد نسل جدید پرسرعت جایگزین نمایید. 
برای نصب هارد اس اس دی در لپ تاپ خود می توانید به مرکز نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ در کرج مراجعه کنید. این امر می تواند سرعت سیستم را تا حد بسیار بالایی افزایش دهد. از این رو ارتقای هارد لپ تاپ به هارد اس اس دی به کاربرانی که به سرعت زیاد سیستم نیازمند هستند بسیار توصیه می شود. 

خرابی هارد لپ تاپ

یکی از مشکلات لپ تاپ که می‌تواند برای کاربر بسیار دردسرساز باشد، خرابی هارد است. همانطور که گفته شد این قطعه یکی از مهمترین و پرکاربردترین قابلیت های لپ تاپ و کامپیوتر را اجرا می‌کند. در واقع هارد به ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات و داده های مورد نظر کاربر می پردازد. از این رو چنانچه این قطعه دچار خرابی شود، مشکلات زیادی برای لپ تاپ و کاربر ایجاد خواهد شد. 
هارد از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که آسیب دیدگی هر یک از آنها می تواند بروز اختلالات مربوطه را باعث شود. چنانچه قسمت های مهم و ضروری هارد دچار خرابی و آسیب‌دیدگی شوند، احتمال پاک شدن فایل های محفوظ درون آن وجود دارد. بنابراین توصیه می شود نکات مهم در زمینه پیشگیری از خرابی هارد را جدی گرفته تا از خطر پاک شدن همیشگی فایل های خود در امان بمانید. در ادامه این مطلب علاوه بر علل اصلی خرابی هارد لپ تاپ، راه پیشگیری از آن و راهکار های افزایش طول عمر این قطعه نیز برای شما کاربران گرامی بیان شده است. 

علل شایع خرابی هارد لپ تاپ

همانطور که میدانید تمامی قطعات الکترونیکی و هر چیزی که با برق سر و کار داشته باشد، در برابر آب خوردگی و دیگر مایعات بسیار حساس هستند. این حساسیت در حدی بوده که ممکن است در صورت وارد شدن مایعات به بخش های داخلی یک وسیله الکترونیکی، این وسیله به طور کامل دچار از کارافتادگی و سوختگی شود. 
هارد هم به عنوان یکی از قطعات سخت افزاری که با برق کار می کند، از این موضوع جدا نیست و در صورت آب خوردگی آن امکان آسیب دیدگی اجزای مختلف و در نهایت ازکارافتادگی این قطعه وجود دارد. آسیب وارد شده به هارد در اثر آب خوردگی، هر چه مقدار مایعات وارد شده بیشتر باشد نیز بیشتر می‌شود. 
بهترین کار برای پیشگیری از بروز این اختلال، این است که لپ تاپ خود را همواره در مکانی مناسب و به دور از مایعات و دیگر از عواقب مخرب نگهداری نمایید. شما می توانید پس از آب خوردگی هارد لپ تاپ خود در جهت بررسی و ترمیم بخش های آسیب دیده و یا تعویض هارد از کار افتاده، به مراکز معتبر تعمیرات از جمله نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج مراجعه نمایید. 
دیگر موردی که می‌تواند به سلامت هارد و دیگر قطعات سخت افزاری لپ‌تاپ آسیب فراوان وارد نماید، گرما است. از آنجایی که اجزای مختلف لپ تاپ به صورت فشرده در کنار هم چیده شده اند، هوا بین این قطعات به خوبی جابجا نشده و لپ‌تاپ داغ می‌شود. دیگر موردی که می‌تواند افزایش دمای لپ تاپ را در پی داشته باشد، فعالیت زیاد و طولانی مدت کارت گرافیک و CPU است. 
این قطعات پردازنده اطلاعات مختلف داخل سیستم را پردازش کرده و در اثر حجم سنگین عملیات، لپ تاپ گرمای فراوانی را تولید می‌کند. البته داخل بدنه لپ تاپ یک فن کوچک قرار داده شده تا از دمای بالای این دستگاه جلوگیری کرده و با تهویه هوا به پیشگیری از آسیب دیدگی قطعات مختلف نظیر هارد بپردازد. اما متاسفانه این فن کوچک در اغلب موارد پاسخگوی نیاز لپ‌تاپ‌ به خنک‌سازی نبوده و راه چندانی را پیش نمی برد. 
به همین دلیل لپ تاپ به ویژه هنگامی که در حال انجام پردازش‌های سنگین است، به یک سیستم خنک کننده مجزا نیازمند می باشد. در غیر این صورت گرما به مرور زمان قطعات سخت افزاری لپ تاپ به ویژه هارد را معیوب و از کار افتاده می‌کند. از این رو کارشناسان تصمیم گرفتند فن هایی به صورت مجزا طراحی کرده و در اختیار کاربران قرار دهند. کول پد ها فن‌ های جداگانه‌ای بوده که با هدف پیشگیری از داغ شدن لپ‌تاپ تولید و در دسترس عموم قرار گرفته اند. 
شما نیز بهتر است سلامت لپ‌تاپ خود و قطعات سخت افزاری آن به ویژه هارد را با استفاده از کول پد تامین نمایید. چنانچه داغ شدن لپ تاپ به صورت پی در پی تکرار شود، می‌تواند پس از زمانی از کار افتادگی هارد، کارت گرافیک، مادربرد و... را در پی داشته باشد. در صورت از کار افتادگی هارد نیز تمامی اطلاعات و داده‌های موجود در آن پاک شده و از دسترس کاربر خارج می شوند. 
از دیگر مواردی که می تواند عملکرد هارد را ناقص کرده و از کار افتادگی این قطعه را باعث شود نوسانات مخرب ولتاژی است. برق ۲۲۰ ولت شهری دارای نوسانات مخربی بوده که در صورت ورود به بخش های داخلی لپ تاپ می تواند باعث ایجاد خرابی های بسیار شود. یکی از قطعاتی که در برابر نوسانات مضر حساس و آسیب‌پذیر است هارد می باشد. 
چنانچه نوسانات مخرب ولتاژی وارد شده به قسمت‌های داخل بدنه لپ تاپ از شدت زیادی برخوردار باشند، امکان خرابی و حتی از کار افتادگی حافظه هارد وجود دارد. در چنین شرایطی فایل های داخل هارد از دسترس کاربر خارج شده و از بین می رود. البته در صورتی که مشکل رخ داده در عملکرد هارد آن‌چنان جدی نباشد، امکان بازیابی و ریکاوری اطلاعات پاک شده وجود دارد. 
اما در صورتی که علت از کار افتادگی هارد نوسانات ولتاژی باشد، به احتمال آسیب وارد شده شدید و جدی بوده و دیگر راهی برای بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت. شما میتوانید در جهت پیشگیری از ورود نوسانات مضر به لپ‌تاپ خود و بروز عواقب مخرب پس از آن، اتصال لپ تاپ خود به شبکه برق را توسط یک محافظ برق ایمن نمایید. 
محافظ برق نوسانات ولتاژی را پیش از وارد شدن به لپ‌تاپ کنترل کرده و مانع از ورود آنها و آسیب‌دیدگی قطعات سخت افزاری خواهد شد. به همین دلیل استفاده از این وسیله به شدت از سوی کارشناسان توصیه می شود. 

تعمیر و تعویض هارد لپ تاپ در نمایندگی کرج

کرج رایان از جمله مراکز معتبری بوده که در حوزه تعمیرات انواع برند ها و مدل های لپ تاپ در کرج به فعالیت می پردازد. شما می توانید در صورت مشاهده هرگونه خرابی و اختلال در عملکرد قطعات سخت افزاری و یا اختلالات نرم افزاری لپ تاپ خود به نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ در کرج مراجعه نمایید. 
این مجموعه وسیع از تیمی حرفه ای و کاربلد تشکیل شده که در جهت ارائه خدمات مفید نرم افزاری و تعمیرات سخت افزاری انواع مدل ها و برند های مختلف لپ‌تاپ تلاش می نمایند و با استفاده از ابزار آلات حرفه‌ای و دستگاه‌های پیشرفته، خدمات بی نظیری را در جهت رفاه شما کاربران لپ تاپ در کرج و در سریعترین زمان ممکن ارائه می کنند.

نظرات

ندا امبری پاسخ
3/12/1400

هارد یکی از قطعات مهم در لپ تاپ می باشد که وظیفش نگهداری وحفظ اطلاعات می باشدوانواع مختلفی هم دارد.

نسترن لطفی پاسخ
3/12/1400

قدیم در لپ تاپ ها وکامپیوتر ها بیشتر هاردهای مکانیکی به کارمیرفت ولی امروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی هاردهای اس اس دی پا به بازار گذاشته اند که با عث افزایش سرعت چشمگیری در لپ تاپ می شوند.

نسرین اقاجانی پاسخ
3/12/1400

یکی از قطعات مهم در لپ تاپ هارد است که خرابی ان باعث اختلالات زیادی دردستگاه می شود

نگین مقدم پاسخ
3/12/1400

هارد خیلی قطعه حساسی است وباید از ورود مایعات و رطوبت وهمچنین از ضربه در امان باشد چرا که امکان پاک شدن اطلاعات هم وجود دارد.

نازنین پاسخ
3/12/1400

حتما بهتر است در هنگام استفاده از لپ تاپ ازکول پد استفاده نماییم چرا که یکی از عواملی که باعث خرابی هارد ویا هرقطعه دیگری می شود گرما می باشد پس از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ حتما جلوگیری نماییم .

محمد میردامادی پاسخ
3/12/1400

نوسانات برق هم ممکن است باعث خرابی هارد ویا هر قطعه دیگر لپ تاپ شودپس بهتر است حتما ازمحافظ برق استفاده نماییم.

نظر خود را اضافه کنید