علل اصلی خرابی ال سی دی لپ تاپ نه/تیر

بررسی رایج ترین علل خرابی ال سی دی در نمایندگی کرج

ال سی دی لپ تاپ

ال سی دی که همواره یکی از مهمترین قطعات هر لپ تاپ شمرده می شود، در واقع وظیفه نمایش تمامی عملیات سیستم را برعهده دارد. کاربر از طریق صفحه نمایش می تواند امور مورد نظر خود را با سیستم مذکور به انجام رساند. ال‌سی‌دی علاوه بر اهمیت زیادی که در لپ‌تاپ دارد، از حساسیت فراوانی نیز برخوردار است. 
این صفحه نمایش از جنس شیشه ای با قرار گرفتن تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده و به انجام عملیات مشخصی می پردازد. از طریق ال سی دی می توان تمامی عملیات و پردازش‌های سیستم را مشاهده کرده و با آن به تماشای انواع فایل های تصویری، فونت ها، اشکال مختلف و... پرداخت. 
در صورتی که ال سی دی یک لپ‌تاپ دچار خرابی و از کار افتادگی شود، دیگر نمی توان از سیستم معیوب استفاده کرد تا زمانی که صفحه نمایش آسیب دیده تعمیر و تعویض و یا از یک صفحه نمایش خارجی استفاده شود. از این رو بهتر است چنانچه از هر یک از برندها و مدل های مختلف لپ‌تاپ استفاده میکنید، نکاتی که در جهت افزایش طول عمر و پیشگیری از خرابی ال سی دی در نظر گرفته شده است را رعایت کرده و به صورت مرتب به اعمال مراقبت های مربوطه بپردازید. 

خرابی ال سی دی لپ تاپ

همان طور که بیان شد، ال سی دی از جمله قطعاتی بوده که از حساسیت زیادی بین دیگر قطعات سخت افزاری برخوردار است. این حساسیت و میزان آسیب پذیری با توجه به اینکه ال سی دی به صورت مستقیم با محیط اطراف در تماس بوده و به صورت کامل در داخل بدنه لپ تاپ قرار ندارد، افزایش می‌یابد. 
در واقع صفحه نمایش حین استفاده از لپ‌تاپ همواره در دسترس بوده و به همین دلیل امکان آسیب پذیری آن در برابر عوامل مخرب خارجی افزایش می یابد. از این رو مراقبت های مربوطه برای جلوگیری از آسیب دیدگی این قطعه باید با احتیاط بیشتر و به صورت مرتب انجام شود. در برخی موارد خرابی ال سی دی از شدت کمتری برخوردار بوده و با یک تعمیر ساده مشکل روی داده رفع میشود. 
اما در برخی موارد چنانچه آسیب وارد شده شدید و جدی باشد، دیگر راهی برای تعمیر این قطعه حساس باقی نمانده و ال سی دی معیوب با نمونه های سالم و مشابه تعویض خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید که اکثر مواردی که به خرابی ال سی دی می انجامد در نهایت و از کار افتادگی آن سبب شده به دلیل حساسیت زیاد این قطعه در بیشتر موارد رفع مشکل ال سی دی لپ تاپ تنها با تعویض این قطعه صورت می گیرد. 
بنابراین بهتر است پیش از تشدید خرابی و آسیب دیدگی صفحه نمایش لپ تاپ خود، با اعمال مراقبت های صحیح از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در ادامه مهمترین دلایل خرابی ال سی دی به همراه راهکارهای پیشگیری از آن برای شما کاربران گرامی بیان شده است. 

آب خوردگی ال سی دی لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که می‌تواند آسیب دیدگی بسیاری از اجزای لپ‌تاپ را باعث شود، آبخوردگی است. تمامی قطعات سخت افزاری و هر وسیله ای که با انرژی الکتریکی سروکار دارد، در مقابل مایعات مختلف حساس می باشد. ال سی دی نیز از حساسیت و میزان آسیب پذیری بالایی در برابر آب و دیگر مایعات برخوردار است. 
بنابراین توصیه می‌شود با مراقبت صحیح و رعایت نکات مربوطه، از آب خوردگی ال سی دی لپ تاپ جلوگیری کنید و سعی کنید با نگهداری لپ تاپ در مکانی امن و به دور از مایعات و دیگر موارد مخرب، زمینه افزایش طول عمر ال سی دی و دیگر قطعات لپ تاپ خود را فراهم سازید. 
نفوذ مایعات به بخش‌های داخلی رایانه می تواند علاوه بر از کار انداختن صفحه نمایش، به کیبورد، فن، پردازنده ها، برد اصلی و... نیز آسیب وارد نماید. بنابراین دوری لپ‌تاپ از مایعات گامی مهم در حفظ سلامت این دستگاه است. توجه داشته باشید که حین تمیز کردن صفحه نمایش از دستمالی با رطوبت مناسب استفاده کرده و مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی ال سی دی اسپری نکنید. 

ضرب دیدگی ال سی دی لپ تاپ

دیگر موردی که می تواند باعث ایجاد آسیب های گسترده و از کار انداختن ال سی دی شود، وارد شدن ضربات جدی و سنگین است. وارد شدن ضربات فیزیکی و تحمیل فشار زیاد می تواند شکستگی و خرد شدن صفحه نمایش را باعث شود. در این صورت تنها راه برطرف ساختن مشکل تعویض ال سی دی شکسته با یک صفحه نمایش سالم است. 
بنابراین همواره توجه کنید که لپ‌تاپ بر روی سطحی مناسب و به دور از ارتفاع نگهداری شود. ضرب‌دیدگی لپ تاپ علاوه بر ال سی دی می تواند دیگر قطعات را نیز دچار آسیب و شکستگی کرده و حتی در صورت شدید بودن ضربه، احتمال از کار افتادگی کلی لپ‌تاپ وجود دارد. 
دیگر نکته‌ای که در مورد نگهداری صحیح از ال سی دی قابل اهمیت است، روش درست تمیز کردن صفحه نمایش می باشد. توصیه می‌شود حین تمیز کردن این قطعه از یک دستمال نرم و مناسب این کار استفاده کرده و هنگام پاکسازی گرد و خاک، لکه ها و دیگر آلودگی های موجود بر روی صفحه ال سی دی، فشار دست خود را کاهش دهید. 

نوسانات مخرب ولتاژی

برق شهری دارای نوسانات مضر است. چنانچه این نوسانات به داخل دستگاه راه یابند می توانند قسمت های مختلف لپ تاپ را مورد خطر قرار دهند. همانطور که می‌دانید ال سی دی از قطعاتی بوده که حساسیت بالایی در مقابل عوامل مخرب خارجی دارد. بنابر این نوسانات ولتاژی در صورت نفوذ و راه یابی به دستگاه می تواند سلامت صفحه نمایش ال سی دی را نیز تهدید کند. 
یک راه حل ساده و دائمی که برای رفع این نوع از خطرات در نظر گرفته شده است، استفاده از محافظ برق می باشد. این وسیله می تواند تمامی نوسانات مخرب برق را مهار کرده و از نفوذ و راهیابی آنها به داخل دستگاه و بروز عواقب مخرب پس از آن جلوگیری نماید. نوسانات ولتاژی برای تمامی دستگاه‌های الکترونیکی خطرناک بوده و می‌تواند در صورت شدید بودن از کار افتادگی آنها را باعث شود. 
از آنجایی که لپ تاپ به صورت مستقیم به برق شهری اتصال یافته و از انرژی الکتریکی تغذیه می کند، امکان نفوذ این نوسانات مضر و آسیب دیدگی اجزای مختلف سخت افزار وجود دارد که معمولاً در این شرایط پاور دستگاه در معرض خطر قرار گرفته و دیگر قسمت ها از جمله ال سی دی نیز در برابر این عوامل مخرب حساس هستند. 
بهتر است که در جهت پیشگیری از آسیب دیدگی و از کار افتادگی ال سی دی، پاور و دیگر قطعات سخت افزاری لپ تاپ خود، همواره از محافظ برق استفاده نمایید. محافظ برق از ورود نوسانات به داخل دستگاه جلوگیری خواهد کرد. بنابراین اتصال لپ تاپ به برق شهری تنها توسط دستگاه‌ های محافظ مربوطه ایمن شده و تنها اقدامی که برای پیشگیری از این مشکل لازم است انجام دهید، استفاده از یک محافظ برق می باشد. 

تعمیر و تعویض ال سی دی در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج

چنانچه به هر دلیل با خرابی و یا از کار افتادگی ال سی دی لپ تاپ خود مواجه شدید، می توانید دستگاه معیوب را اعم از هر مدل و برندی به مرکز نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج سپرده تا به حرفه ای ترین صورت ممکن در جهت تعمیر و تعویض آن اقدام شود. 
نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج علاوه بر رفع مشکلات مربوط به ال سی دی می تواند در جهت دیگر امور سخت افزاری و رفع اختلالات نرم افزاری انواع برند ها و مدل های لپ تاپ نیز اقدام کرده و با کیفیت ترین خروجی ممکن را در اسرع وقت در کرج ارائه دهد.

نظرات

علی اکبری پاسخ
3/12/1400

ال سی دی لپ تاپ از قطعات مهم لپ تاپ است که دارای حساسیت زیادی هم می باشد

حسن جمالی پاسخ
3/12/1400

یکی از مشکلاتی که ممکن است باعث خرابی ال سی دی لپ تاپ شود ورودمایعات ونفوذ رطوبت به لپ تاپ می باشدپس به دور از مایعات نگه دارید وهنگام تمیز کردن از اسپری کردن مستقیم مایعات به لپ تاپ جلوگیری نمایید.

علیرضا پاسخ
3/12/1400

همیشه سعی نمایید لپ تاپ خود را به دور از ارتفاع نگه داریدچون ضربه ویا افتادن شی سنگین باعث اسیب وشکستگی ال سی دی لپ تاپ می شود.

نسترن لطفی پاسخ
3/12/1400

چون برق شهری دارای نوسانات است حتما بهتر است از محافظ استفاده نمایید چون امکان اسیب به ال سی دی لپ تاپ وقطعات سخت افزاری حتما وجود دارد.

نظر خود را اضافه کنید