روش تمیز کردن کول پد لپ تاپ بیست و پنج/خرداد

آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کول پد در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج

نقش کول پد در طول عمر لپ تاپ

همان طور که می دانید لپ تاپ ها همان کامپیوترهای قدیمی هستند که برای آنها قابلیت ذخیره انرژی و جابجایی در نظر گرفته شده است. البته لپ تاپ ها و کامپیوتر ها تفاوت زیادی در نوع ساختار و شکل ظاهری دارند اما از نظر کارایی به طور تقریب همان عملکرد کامپیوتر را به کاربر ارائه می دهند .
با گذشت زمان و پیشرفت جوامع و مشاغل شهری نیاز کاربران به جابجایی و حمل و نقل رایانه افزایش یافت. از این رو تولیدکنندگان تصمیم گرفتند به هر نحوی که شده قطعات بزرگ کامپیوتر را در محفظه های کوچک و باریک جای داده و در جهت رضایت کاربران به بازار عرضه نمایند. بدین ترتیب قطعات سخت افزاری تا حد ممکن کوچکتر شده و در ساختار آنها تغییر و تحولات زیادی پدید آمد. 
امروزه لپ‌تاپ‌ها در بدنه های بسیار باریک و کم حجم تولید شده‌اند که می‌تواند نیاز کاربران را به خوبی برآورده سازد. اما یکی از مشکلاتی که در لپ‌تاپ بسیار پررنگ تر از دستگاه‌های کامپیوتر دیده می‌شود، داغ شدن سیستم بر اثر فشردگی قطعات و سیستم خنک کننده کوچک است. اگر شما نیز یکی از کاربران لپ‌تاپ هستید، باید بدانید که گرما قاتل جان قطعات سخت افزاری می باشد.
شاید در نگاه اول داغ شدن لپ تاپ مشکلی جدی به چشم خورده و کاربر گمان کند این مورد تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم نخواهد داشت. اما همین معضل در صورت تکرار می‌تواند به مشکلی بزرگ تبدیل شده و به تهدید سلامت قطعات سخت افزاری بپردازد. 
در صورت تکرار پی در پی، داغ شدن لپ‌تاپ می تواند خرابی و از کار افتادگی اجزای مهم از جمله مادربرد، کارت گرافیک و... را باعث شود. اما همانطور که می دانید هر مشکلی چاره‌ ای دارد. کارشناسان برای پیشگیری از افزایش دمای لپ تاپ حین عملکرد طولانی و اجرای عملیات سنگین، به تولید سیستم های خنک کننده مجزا اقدام نموده اند. 
چرا که فن داخل بدنه لپ تاپ بسیار کوچک بوده و از قدرت کافی برای حفظ این دستگاه از خطر گرما و برخوردار نمی‌باشد. این موضوع هنگامی که شما با سیستم مشغول به انجام یک بازی گرافیکی یا هر پردازش سنگین دیگر باشید واقعیت بیشتری می‌پذیرد. به همین دلیل کارشناسان همواره توصیه می‌کنند که حین استفاده از لپ تاپ مخصوصا هنگام انجام پردازش‌های سنگین، کول‌پد را فراموش نکنید. 
پایه های کول پد بین بدنه لپ تاپ و سطح زیرین آن فاصله ایجاد نموده که از تشدید گرما و ورود آشغال ها و آلودگی های مختلف به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند. همچنین داخل بدنه کول‌ پد بسته به نوع و قدرت آن یک یا چند فن بزرگ قرار دارد. پره های فن داخل این دستگاه هوا را به‌خوبی جابجا کرده و از بالا رفتن دمای لپ تاپ پیشگیری می کنند. 
کول پد نه تنها از بروز آسیب‌ های جدی ناشی از گرما جلوگیری می کند، بلکه با کمک به طی کردن روند سالم قطعات، افزایش طول عمر لپ‌تاپ و بخش‌های مختلف سخت افزاری آن را باعث می‌شود. بنابراین توصیه می شود همواره از قرار دادن لپ تاپ و استفاده از آن بر روی سطوح نامناسب پرهیز کرده و به جای آنها کول پد را به عنوان سطح زیرین لپ تاپ خود به کار گیرید .

چگونگی عملکرد کول پد

همانطور که در قسمت های قبلی این مطلب مطالعه کردید، باید بدانید که لپ‌تاپ به دلیل فشردگی قطعات و فضای کوچک بدنه داخلی همواره دچار مشکل افزایش دما می باشد. به طوری که فن داخل آن قادر به خنک ساختن این دستگاه نبوده و در اکثر موارد عملکرد آن در حد نیاز لپ تاپ نیست. از این رو کارشناسان سیستم های خنک کننده مجزایی را تهیه نمودند که به آنها کول‌پد گفته می شود. 
کول پد ها دارای بدنه ای به اندازه تقریبی لپ تاپ هستند که پایه هایی در جهت نگه داشتن این بدنه و ایجاد فاصله بین آن با سطح زمین در نظر گرفته شده است. در این حالت علاوه بر تهویه هوا و خنک سازی سیستم توسط فن های داخلی، فاصله بین لپ تاپ با سطح زمین نیز می‌تواند در خنک کردن دستگاه و کاهش گرما تاثیر بسزایی داشته باشد. 
بنابراین بهتر است که همواره استفاده از کول‌پد را جدی بگیرید. کول‌پد علاوه بر کاهش گرما می‌تواند از ورود آلودگی به بخش‌های داخلی لپ‌تاپ و تجمع آشغال در آنها جلوگیری کند. اما یکی از نکاتی که در استفاده از کول پد باید در نظر داشته باشید، سرویس به موقع این دستگاه خنک کننده است. سطح کول پد دارای منافذی باز برای جابجایی و تهیهو هوا بوده و به همین علت احتمال ورود آشغال و گرد و خاک به داخل بدنه آن افزایش می‌یابد. 
چنانچه این آشغالها در مدت طولانی در قسمت پروانه فن انباشته شوند، رفته‌ رفته عملکرد پره های فن کند شده تا جایی که خرابی و از کار افتادگی آنها را در پی خواهد داشت. از این رو بهتر است پیش از اینکه آلودگی در قسمت فن ها تجمع یافته و ورود آسیب به آنها را باعث شود، مرتباً در جهت سرویس فن های کول پد اقدام کرده و در نتیجه مدت طولانی تری از این وسیله کاربردی استفاده نمایید. در ادامه این مقاله آموزش مرحله به مرحله سرویس کول پد برای شما کاربران گرامی شرح شده است. 

مراحل تمیز کردن کول پد لپ تاپ

تمیز کردن کول پد از اموری بوده که در جهت حفظ سلامت این وسیله بسیار توصیه می‌شود. از آنجایی که کول‌پد نیز در حفظ سلامت لپتاپ و قطعات سخت افزاری آن بسیار موثر است، بهتر است همواره از این وسیله ای کاربردی و ضروری استفاده کرده و تمیز کردن بخش های داخلی و با مراقبت کافی از آن، از خرابی کول پد لپ تاپ خود و اعمال هزینه‌های زیاد پیشگیری نمایید. 
سرویس کول‌پد امری ساده بوده که کاربران معمولی نیز در صورت یادگیری مرحله به مرحله آن و فراگرفتن آموزش های کافی می توانند به راحتی به صورت مرتب کول پد را از آشغال های راه یافته به بخش های داخلی پاکسازی نمایند. در ادامه مراحل تمیز کردن کول پد بیان شده است:
1)ابتدا کول پد را پشت و رو کرده و پیچ های بدنه آن را به آرامی به کمک پیچ گوشتی مخصوص باز کنید. 
2)سپس در کول پد را جدا کرده تا بخوبی فن های داخلی در دسترس قرار گیرد. 
3)حال با کمک یک فرچه به آرامی گرد و خاک انباشته شده در قسمت پروانه فن را تمیز نمایید. 
4)سپس می توانید با کمک یک پارچه مرطوب و نرم، گرد و خاک باقی مانده روی پره های فن را به خوبی پاک کنید. در این مرحله توجه داشته باشید که رطوبت پارچه به قدر نباشد که به این وسیله الکترونیکی آسیب وارد نماید. 
5)پس از پاکسازی کامل فن های داخل کول پد، قاب پشتی را به همان ترتیب سابق بر روی بدنه آن بسته و پیچ ها را به خوبی محکم کنید. 

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج

نمایندگی تعمیرات تخصصی برند های مختلف لپ تاپ در کرج، یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مجموعه های موجود در حوزه تعمیرات لپ تاپ است که می تواند با توجه به کارشناسان فوق حرفه ای و استفاده از دستگاه های پیشرفته مربوطه و بهترین ابزار آلات موجود، با کیفیت ترین خدمات را در جهت رفاه شما کاربران انواع مدل ها و برند های لپ تاپ در کرج ارائه نماید. 
شما می توانید در صورت نیاز به عیب یابی و تعمیر بخش های سخت افزاری و یا امور نرم‌افزاری مربوطه با خیالی آسوده به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج مراجعه نمایید. این مرکز با استفاده از نوین ترین روش های تعمیر و تعویض قطعات سخت افزاری و برطرف ساختن مشکلات نرم افزاری در زمینه خدمات لپ تاپ در شهر کرج به فعالیت حرفه‌ای می پردازد.

نظرات

هانیه منظمی پاسخ
3/12/1400

یکی از عواملی که در لپ تاپ حتما باید جدی بگیرید داغ شدن لپ تاپ می باشدچون باعث اسیب به قطعات می شود.

هاکان نظری پاسخ
3/12/1400

حتما بهتر است در هنگام استفاده از لپ تاپ از کول پد استفاده نمایید

تارا پاسخ
3/12/1400

استفاده از کول پد باعث میشه تا از ورود گردوغباروپرز به داخل دستگاه جلوگیری شودوطول عمر دستگاه هم افزایش پیدامی کند.

امیرذبیحی پاسخ
3/12/1400

کول پداز داغ شدن بیش ازحد لپ تاپ جلوگیری میکنه و باعث میشه تاهوای تهویه شده وتمیزوبه دوراز گردوخاک واشغال وارد لپ تاپ شود

نظر خود را اضافه کنید